Studené nohy, zimomřivost
Nevím jak to máte vy, ale již několik let mě každou zimu doprovází nenahraditelný parťák, kterému říkám solňák. Kdykoliv to nezvládnu a někde promrznu, chci si dopřát večerní suchou lázeň, nebo mi jednoduše mrznou nohy, šahám po solňákovi. Byl mi jednou doporučen kolegyní a vede prim nad dečkami atp. Sauna je super, ale ne každý ji ma doma či pobliž.
O koho jde?
Starý bavlněný povlak na polštář (bez zipu či knoflíků), naplněný hrubou mořskou solí, který nechám ca na 120 stupňů pořádně prohřát v horkovzdušné troubě a pak pěkne šup zavrtám nohy až po kotníky dovnitř, obalím dekou a hovím si dokud cítím teplo.
Proč je tak fajn?
Sůl vytahuje z pokožky vlhkost a zároveň je parádní médium pro přenos tepla. Vydrží několikero použití neboť se každým zahřátím pročistí (jeden soňák pouze na jedny nohy, nikdy jej nesdílejte). Je eko a bio.
Jakmile začne sůl zahříváním měnit barvu či po sezóně, jednoduše ji vyměním a stará poslouží třeba na námrazu.
Proč pytlík a ne třeba jen plech?
Nohy jsou pokryté energetickými drahami (ledviny, močový měchýř, játra, žaludek, slezina a žlučník) a pokud nemáte horkosti v žaludku či všeobecně netrpíte horkostí, což pak nebudete solňák ani vyhledávat, všechny tyto orgány to v zimě při útoku chladu od noh hezky zahřeje a aktivuje. Pro ženy, které trpí bolestivou menstruací a rády se nahřívají na zádech či břiše je solňák výhra, neboť díky drahám na nohách krásně prohřejete jak záda, tak břicho pěkne na jednou. Když máte dost, solňák jednoduše odložíte.
Osobně doporučuji na boso, právě pro práci s chladnou vlhkostí, nohy si po nahřátí jen otřu, hodím do ponožek a šup pod peřinu. Pokud bych je myla, opět budou natahovat vlhkost, takže až ráno. Zároveň již netrpím na meziprstní plíseň, která mi v zimě z chladu a vlhkosti v botách vznikala. Takže hodně parády, za hubičku, a hlavně v suchu a teple! Užívejte!
Máte vlastní vychytávky, jak se v zimě cítít příjemně a doplňovat energii?