Máte dobré trávení?

1. Teplé snídaně, především od září do dubna.
Tipy zmiňuji v předchozím přispěvku. Teplé snídaně zaručí, že zbytečně nevyčerpáváte yg - oheň ledvin, který musí zapálit pod kotlem tj. dodat energii zažívacímu traktu. Zároveň máte vše hned stravitelnější 👌
2. Fermentace.
Mnozí z Vás možná tuší, že většina obilovin a luštěnin dá našemu nebýložravčímu zažívání, obzvlástě pokud je oslabené, zabrat. Co s tím?
Co takhle si vše hezky nejen namočit do vody, ale před-fermentovat? 💡 Přidáním kefíru, jablečného octa (já používám "ocet" vytvořený kombuchou) do vody při namáčení, krásně "natrávíte" vše co je třeba.
A ne, před-fermentace nemění chuť konečného jídla.
Krásně vše popisuje paní Mgr. Fabiánová.
Mě se ještě osvědčilo při vaření luštěnin přidávat do hrnce lžičku jedlé sody.
3. Posílit výše zmíněné ledviny a zažívací ústrojí pro Vás vhodnými doplňky stravy, návyky a případnou terapií.
Nevíte jak na to? Přijďte 😊
4. Upravit stravovací návyky.
Máte ve zvyku během jídla hltat, mluvit, koukat do mobilu, odpovídat na maily nebo ho nejlépe úplně vynechat? Hltáním a přílišným mluvením při jídle polykáte vzduch, který se pak musí někudy dostat ven a zhoršuje trávicí proces.
Pokud odvádíte pozornost jinam, mozek neví kdy máte dost.
Nechat tělo při výdeji a stresu hladovět či mu dávat nevýživné rychlovky z fastfoodu? Vaše jídlo je palivo, tak jako vybíráte adekvátní palivo do auta, vyberte to nej pro vás.
5. Polévka před obědem, oběd a zapít 0.5l piva, perlivé vody či limonády? 🤔 Kyselé PH ředit vysokým množstvím tekutin a ještě sladkých není úplně nápomocné. Malé pivo, malá temperovaná neperlivá voda pro lepší rozmělnění potravy, dobře, ale méně je více. Potrava by měla být především velmi důkladně požvýkána a smíchána se slinami. Větší množství tekutin si nechte raději před jídlem nebo až po něm.
6. Slyšeli jste o orgánových hodinách? Stávající zvyk dát si hlavní a největší jídlo dne mezi 11-13h (zimní čas) je jak železná košile. Možná je to pozůstatek průmyslové revoluce, práce na polích a plnění plánu, avšak časy se mění. V této době je naše srdce v maximu své regenerace, pokud tedy naložíme tělu nášup, rychle ho zhltneme, bez klidu na trávení - zatěžujeme nejen trávení, ale i srdce. Co si v tuto dobu dát siestu nebo klidnou procházku a hlavu si vyčistit? Pokud to nelze, zkuste si v tuto dobu dát třeba jen polévku, oběd odlehčit nebo ho posunout až po 13h.
7. Pokud prožíváte opravdu vysoký stres, jste velmi podráždění, naštvaní nebo smutní - zklidněte se a zpracujte nejprve prožívanou emoci. Uvolněte vnitřní napětí a prodýchejte se. Jak strávíte emoce, uvolníte zažívání, aby mohlo trávit jídlo. Když se budete snažit dělat obojí najednou, bude z jídla kámen a příliš výživy vám nedá.
8. Užijte si každé jídlo jako investici a dar pro sebe, odměňte sebe i své tělo klidem a kvalitní stravou, věřím, že je vaším nejlepším přítelem a budete rádi, když to tak dlouho ve zdraví zůstane!
💡 Vnímejte co vám dělá dobře a co ne, jakmile po jídle máte reflux, objeví se nadýmání, plynatost, nevolnost, cítíte únavu nebo máte dlouhodobá dietetická omezení, popřemýšlejte o důvodech. Co nemůžete strávit? Co můžete dělat jinak? V čem jdete proti sobě?

Kontakt

Ing. Markéta Zemčáková
Centrum IBC, 4. patro, Příkop 838/6, Brno
Nejsem plátce DPH
IČ: 07135009

731 716 295

Ochrana osobních údajů